Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DRAGI CLANOVI NAKON 10 GODINA RADA FORUM CE BITI UGASEN DO KRAJA 2015 GOD. OTVARANJE NOVOG FORUMA BICE NAJAVLJENO NA FB STRANICI https://www.facebook.com/Alex.astrology

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC

+2
Lena
mimica
6 posters

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 2]

1EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC Empty EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 19/8/2008, 12:25

Guest

Anonymous
Gost

Rodjenje i rano detinjstvo

Vladika Nikolaj Velimirović rodjen je na Tucindan 23. decembra, po starom, ili 5. januara 1881. godine, po novom kalendaru. Rodno mesto Vladike Nikolaja je maleno planinsko selo Lelic, smesteno na severnim padinama planine Povlena, nedaleko od Valjeva. Roditelji njegovi, Dragomir i Katarina, prosti sumadijski seljaci, imali su devetoro dece. Nikola (Vladicino svetovno ime) bio je prvo dete u roditelja. Ostalih osmoro je poumiralo od raznih bolesti, a jedan od njih - Dusan (otac blazenopocivseg Vladike Jovana), poginuo je u ratu 1914. godine. Mali Nikola je krsten u manastiru Celijama, koji je tada bio parohijska crkva sela Lelic.

Znamenita porodica Velimirovica potiče od Antonija - Ante Jovanovica, koji se u valjevski kraj doselio iz Srebrenice u Bosni. I danas taj zaseok u Leliću zovu “Bosnjaci”. Antonije je bio nacelnik sreza podgorskog i jedan od vidjenijih ljudi u tadasnjoj Srbiji. Sahranjen je ispred severnih vrata manastira Celija. Grob mu je do danas dobro ocuvan sa kamenom plocom i krstom od crvenog mermera.
Joakim Vujic, u svome “Putesestviju po Serbiji”, zapisao je susret sa nacelnikom sreza podgorskog Antonijem Jovanovicem u Lelicu. Po Antonijevom sinu Velimiru nastalo je prezime Velimirovic.

Mali Nikola je odgojen i vaspitan u uglednoj srpskoj patrijarhalnoj zadruzi koja je imala preko tridesetoro celjadi. Otac Dragomir, bio je retko pismen seljak za ono doba. Pored uobicajenih seoskih poslova, bio je pisar i delovodja sreza podgorskog. Do danas su sacuvane deobne presude pisane njegovim lepim i citkim rukopisom. Posto je zbog poslova cesto odsustvovao od kuce, brigu o vaspitanju dece preuzela je njegova smerna supruga Katarina - potonja monahinja Ekatarina.
Ona je prvi ucitelj i vaspitac malog Nikole. Jos kao dete vodila ga je za rucicu u obliznji manastir Celije na bogosluzenje i pricesce. Ucila ga da se prekrsti i kako se Bogu moli. Tih prvih detinjih dana pored toploga skuta materinog, Nikolaj se docnije cesto secao. Jedan takav dogadjaj, opisao je u svojoj autobiografskoj molitvenoj pesmi - “Molitva roba u tamnici”.



Poslednji izmenio dragana dana 19/8/2008, 12:39, izmenjeno ukupno 1 puta

mimica

mimica
aktivan clan
aktivan clan

Eto tek sada vidim koliko vrednih stvari i nemam pojma.... Embarassed

http://www.aspektastro.net

Guest

Anonymous
Gost

Osnovna skola i gimnazija

Kada je Nikola malo odrastao, otac Dragomir resi, da ga, kao najstarijeg i najbistrijeg od svoje dece, upise u skolu. Osnovna skola sela Lelića bila je u manastiru Celijama. Posto su deca pohadjala skolu iz drugih sela udaljenih i preko dvadeset kilometara, prostrani manastirski konak je pretvoren u internat. Nedeljom i praznikom roditelji su dolazili u manastir na bogosluzenje, obilazili decu i donosili potrebne namirnice i cistu preobuku. Kuca Velimirovica udaljena je od manastira 4-5 kilometara. Nikola je po prirodi bio mali i sitan, te da ne bi pesacio svakodnevno toliki put, otac ga predade u skolski internat. Tako otpoce Nikolino skolovanje i obrazovanje pod kupolama svetoarhangelskog hrama u manastiru Celijama.

Celijski ucitelj, Mihailo Stuparevic, uocio je Nikolinu revnost i darovitost, pa je po zavrsenoj osnovnoj skoli, savetovao ocu Dragomiru da Nikolu posalje na dalje skolovanje. Bistri i otresiti seljak poslusa ucitelja i Nikolu upisa u Valjevsku gimnaziju. Gimnazija u Valjevu je bila na dobrom glasu ali nije bila potpuna. Imala je samo sest razreda.

Posle zavrsene Gimnazije nastala je dilema: gde i kako nastaviti dalje skolovanje. Uz odobrenje oca Dragomira, Nikola krene sa svojim drugom Petrom Kosicem da se upise u Vojnu akademiju. Zbog neuhranjenosti i malog obima grudi Nikolu na konkursu odbiju, a Petar se upise i postane visoki oficir srpske i jugoslovenske vojske, poznat u dogadjajima oko puca generala Simovica 1941. godine.

odlomci iz knjige "Vladika Nikolaj u sluzbi Bogu i rodu",protodjakon Ljubomir Rankovic.

Lena

Lena
V.I.P clan
V.I.P clan

Od Vladike Nikolaja Velimirovica obavezno procitati delo "Iznad istoka i zapada" koje je sastavljeno od 3 knjige:
-Kula radosti
-Azbuka pobede
-Srska dusa

Boj na Kosovu fenomenalno opisan.

Guest

avatar
clan
clan

EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC Vlnikolaj

DRAGANA CESTITAM NA ODLICNIM TEMAMA, SAMO TAKO NASTAVI

Guest

Anonymous
Gost

Lena ::Od Vladike Nikolaja Velimirovica obavezno procitati delo "Iznad istoka i zapada" koje je sastavljeno od 3 knjige:
-Kula radosti
-Azbuka pobede
-Srska dusa

Boj na Kosovu fenomenalno opisan.



DA LI SI CITALA-MOLITVE NA JEZERU?

Guest

Anonymous
Gost

Upis u Bogosloviju

Tragajuci dalje za skolom u koju da se upise, Nikola sazna da je objavljen poziv za upis ucenika u poslednju generaciju stare Beogradske bogoslovije. Primao se neogranicen broj ucenika. Nikola se prijavi i bude primljen i upisan u prvi razred.

Njegovi drugovi su uglavnom bili upisani u bogosloviju sa po dva razreda gimnazije. Toliko je bilo potrebno. Nikola je zavrsio sest razreda i vec bio prilicno oformljena mlada licnost - mladi intelektualac. Odmah je u bogosloviji bio zapazen. Odusevljavao je svoje profesore i drugove razumevanjem najzamrsenijih problema iz oblasti nauke, filosofije i teologije. Pored obaveznih udzbenika i skripti poceo se uveliko koristiti bogoslovskom i filosofskom literaturom u savladjivanju nastave. Svaki trenutak slobodnog vremena je koristio da sto vise procita i nauci. Od prvih bogoslovskih dana poceo je citati dela svetskih klasika. Do kraja skolovanja procitao je dela Njegosa, Dostojevskog, Puskina, Tolstoja,Sekspira, Getea, Igoa, Dantea, Voltera, Nicea... Duhom svojim nadnosio se i nad tajanstvenom mudroscu dalekog Istoka, citajuci i proucavajuci svestene i filosofske knjige drevne Indije. I docnije, celog zivota se vracao Indiji. Zalio je što hriscanstvo nije uspelo da prodre u Aziju. Smatrao je da bi ga indijski duh sklon kontemplaciji i mistici jos vise produbio i obogatio. Zato je napisao nekoliko poznatih dela na tu temu: “Hriste, dodji u Aziju”, “Indijska pisma”, “Indijski Savle” i dr.

Posle zavrsene bogoslovije, Nikolaj je postavljen za ucitelja u selu Dracici nedaleko od Valjeva, na putu za Kosjeric. Tu se upoznao i sprijateljio sa svestenikom Stevom Popovicem, emigrantom iz Crne Gore. Sa njim je odlazio na razne svestene obrede u selo gde je upoznao duhovni zivot srpskog sela i seljaka. Letnje raspuste je provodio u Boki na lecenju. Pisao je iz Boke svome prijatelju, svesteniku Stevi, i u tim pismima su ostali prekrasni opisi Boke Kotorske i zivota naroda u Crnoj Gori i Dalmaciji. U to vreme, Nikola je vec uveliko ovladao vestinom pisanja i besednistva. Pored pisanja i saradnje u "Hriscanskom vesniku", pisao je i u drugim crkvenim i svetovnim casopisima i novinama. Kao ucitelj u Dracicu napisao je jedan pozorisni komad koji je izvodjen u valjevskom pozoristu. Nacalost to delo je izgubljeno. Posle kratkog uciteljevanja u Dracicu postavljen je odlukom ministra prosvete Srbije za upravnika skole u Donjim Leskovcima. No uciteljska sluzba nije bila cilj mladog Nikole.

Guest

Anonymous
Gost

vuuk ::EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC Vlnikolaj

DRAGANA CESTITAM NA ODLICNIM TEMAMA, SAMO TAKO NASTAVI



EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 122133

Lena

Lena
V.I.P clan
V.I.P clan

[quote="dragana"]
Lena ::
DA LI SI CITALA-MOLITVE NA JEZERU?



I molitve na jezeru i jos po nesto,ali ne pamtim nazive,pisce,reci uopste jedino ako bas ne ostavi jak utisak na mene.A knjiga koju sam preporucila jeste.Plakala sam dok sam citala bas o boju.

ribica

ribica
V.I.P clan
V.I.P clan

Ja vam o ovome pojma nemam ali moze svako da cita jel da?
Volela bi ja da procitam nesto sto nije vezano samo za moju veru....

http://www.aspektastro.net

Lena

Lena
V.I.P clan
V.I.P clan

Moze,naravno.Vladika pise veoma pitko,za nas mirjane idealno.Ali njegova dela jesu na osnovama pravoslavne vere,jer on u toj veri zivi u svoj punoci.Znaci ne kao mi.Verovatno ima i tzv.strucnije literature ciji je on autor,ali nisam upoznata .

Ohridski prolog je praktican i poucan.Mozes da ga citas i ne moras.Posto za svaki dan u godini ima neki svetac ili svetiteljka,u prologu je tako za svaki dan napisna pricica o datom svetitelju/ki uz pouku na kraju .

Guest

Anonymous
Gost

Lena ::Moze,naravno.Vladika pise veoma pitko,za nas mirjane idealno.Ali njegova dela jesu na osnovama pravoslavne vere,jer on u toj veri zivi u svoj punoci.Znaci ne kao mi.Verovatno ima i tzv.strucnije literature ciji je on autor,ali nisam upoznata .

Ohridski prolog je praktican i poucan.Mozes da ga citas i ne moras.Posto za svaki dan u godini ima neki svetac ili svetiteljka,u prologu je tako za svaki dan napisna pricica o datom svetitelju/ki uz pouku na kraju .


PRVI PUT CUJEM POJAM-MIRJANI.
KO SU MIRJANI?

Guest

avatar
clan
clan

ribica ::Ja vam o ovome pojma nemam ali moze svako da cita jel da?
Volela bi ja da procitam nesto sto nije vezano samo za moju veru....

U recima Vladike Nikolaja su pouke za sve ljude i uverena budi da ces pronaci mnostvo misli i saveta, koje ces moci da upotrebis u zivotu, bez da se izjasnjavas o veri ......



Poslednji izmenio vuuk dana 20/8/2008, 21:43, izmenjeno ukupno 1 puta

Lena

Lena
V.I.P clan
V.I.P clan

PRVI PUT CUJEM POJAM-MIRJANI.
KO SU MIRJANI?


Mirjani su krsteni ljudi koji zive svetovnim zivotom ili ti u svetu.Nisu svetenici ili monasi,tj.monahinje.

Guest

Anonymous
Gost

MISLI

Istina je sira, visa i dublja od vasione. Zato se istina ne moze znati - ona se moze otkriti duhovnom coveku, kao sto se dan ne moze znati, no moze se otkriti otvorenom oku.

Reci za jednu veru ili jednu filozofiju da sadrzi svu istinu isto je sto i reci da sve druge vere i filozofije sadrze sve zablude. Od ove brutalnosti retko je kad slobodna velika masa ljudi. A zadobiti ovu slobodu znaci učiniti jedan divovski korak ka velicini, ka bozanstvu.

Najvece istine lakse ces dokazati ljudima zivotom no recima. Zato i ne pocinji govoriti o njima prvo jezikom jer ces ih dovesti u sumnju.

Ko duhovno misli, taj dolazi do saznanja da nije svet prostraniji od čoveka, no obratno, da je covek prostraniji od sveta. Neka vasiona uveca sebe i umnozi sebe jos milion puta, moja dusa prelece sve njene granice i svu je obuhvati kao ispolinska ruka malu loptu.



"O Bogu i o ljudima"

Guest

avatar
clan
clan

Lena ::PRVI PUT CUJEM POJAM-MIRJANI.
KO SU MIRJANI?


Mirjani su krsteni ljudi koji zive svetovnim zivotom ili ti u svetu.Nisu svetenici ili monasi,tj.monahinje.

i svestenici, monasi i monahinje su krstene duse,,,,, mozes li nesto preeciznije ????

tina

tina
aktivan clan
aktivan clan

ja mislim da sam razumela sto su Mirjani ljudi koji zive zivot monaha ali u spoljnom svetu verovatno su na tom isposnickom zivotu samo sto ne zive u manastiru vec medju drugim ljudima....Jesu li to mirjani?

http://aspektastro.net

Guest

Anonymous
Gost

Dva doktorata

Neposredno posle zavrsetka bogoslovije, kao odlicnom i darovitom uceniku, nudjeno mu je da ide na studije u Rusiju. On je posto-poto hteo na Zapad. Nije mogao odmah dobiti stipendiju. Resio je da ceka. I jednog dana stigla je odluka ministra prosvete da se Nikoli obezbedjuje stipendija za nastavak studija na starokatolickom fakultetu u Bernu u Svajcarskoj. Zelja je bila ispunjena. Nikola je spakovao kofere i otputovao u Svajcarsku.

U Bernu je Nikola prvi put dobio potrebne uslove za ucenje i studiranje. Imao je drzavnu stipendiju koja mu je obezbedjivala pristojan zivot. Sa fotografija iz tog doba vidi se da je on vec tada postao ugladjeni i lepo odeveni evropski student i gospodin. Dobro je naucio nemacki jezik i pored svog maticnog fakulteta u Bernu odlazio je da slusa predavanja na drugim fakultetima šsirom Svajcarske i Nemacke. Ostajao je citave semestre na poznatim fakultetima slusajuci cuvene profesore teologije i filosofije. Po zavrsenom fakultetu prijavio je doktorsku tezu i doktorirao na temu: “Vera u Vaskrsenje Hristovo kao osnovna dogma Apostolske Crkve”.

Iz Svajcarske, Nikola se vraca u Beograd, sa namerom da studije nastavi na Oksfordu u Engleskoj. Nije odmah dobio stipendiju, ali on otputuje u Englesku. Verovatno intervencijom i vezama prote Ilica, ubrzo mu je dodeljena stipendija. Bez velikih teskoca Nikola nauci engleski jezik i zavrsi filosofski fakultet u Oksfordu i doktorira iz filosofije na temu: “Filosofija Berklija”. Ovu temu je branio na francuskom jeziku u Zenevi. I tako sa dva doktorata i perfektnim znanjem tri glavna evropska jezika, Nikola se vraca u Beograd.

U Beogradu nije docekan sa odusevljenjem. Mala balkanska sredina docekala ga je sa zaviscu ,a crkveni ljudi su zazirali od njega zbog toga sto se skolovao u rimokatolickoj Evropi. Ni jedna diploma nije mu priznata, navodno zbog toga sto nije imao zavrsenu punu gimnaziju. I on, sa zavrsena dva fakulteta i polozena dva doktorata na dva najznamenitija evropska univerziteta vraca se u srednju skolu i polaze sedmi i osmi razred gimnazije u Drugoj beogradskoj gimnaziji. Posle toga je postavljen za suplenta Beogradske bogoslovije kao svrseni student filosofije. Predavao je svetovne predmete i jezike.

Lena

Lena
V.I.P clan
V.I.P clan

vuuk ::
Lena ::PRVI PUT CUJEM POJAM-MIRJANI.
KO SU MIRJANI?


Mirjani su krsteni ljudi koji zive svetovnim zivotom ili ti u svetu.Nisu svetenici ili monasi,tj.monahinje.

i svestenici, monasi i monahinje su krstene duse,,,,, mozes li nesto preeciznije ????


Vuuce,jesu i oni krstene duse,ali kao sto rekoh ne zive u svetu,kao mi, i ne vode nas nacin zivota.

Lena

Lena
V.I.P clan
V.I.P clan

tina ::ja mislim da sam razumela sto su Mirjani ljudi koji zive zivot monaha ali u spoljnom svetu verovatno su na tom isposnickom zivotu samo sto ne zive u manastiru vec medju drugim ljudima....Jesu li to mirjani?


Nisu.Mirjani smo mi,ti,ja ,Dragana,Pera,Mika.....Nisam generalizovala rekasvi da smo svi mi jer ne znam da li je neko na forumu druge veroispovesti,pa da bude mozda nepotrebnih nesporazuma...

Guest

avatar
clan
clan

Lena ::
tina ::ja mislim da sam razumela sto su Mirjani ljudi koji zive zivot monaha ali u spoljnom svetu verovatno su na tom isposnickom zivotu samo sto ne zive u manastiru vec medju drugim ljudima....Jesu li to mirjani?


Nisu.Mirjani smo mi,ti,ja ,Dragana,Pera,Mika.....Nisam generalizovala rekasvi da smo svi mi jer ne znam da li je neko na forumu druge veroispovesti,pa da bude mozda nepotrebnih nesporazuma...

Hvala ti na objasnjenju, covek se uci dok je ziv, a ja sada naucih jos nesto
EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 17435

Guest

Anonymous
Gost

vuuk ::
Lena ::
tina ::ja mislim da sam razumela sto su Mirjani ljudi koji zive zivot monaha ali u spoljnom svetu verovatno su na tom isposnickom zivotu samo sto ne zive u manastiru vec medju drugim ljudima....Jesu li to mirjani?


Nisu.Mirjani smo mi,ti,ja ,Dragana,Pera,Mika.....Nisam generalizovala rekasvi da smo svi mi jer ne znam da li je neko na forumu druge veroispovesti,pa da bude mozda nepotrebnih nesporazuma...

Hvala ti na objasnjenju, covek se uci dok je ziv, a ja sada naucih jos nesto
EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 17435



E,I MI SMO OD TEBE NAUCILI STA JE RAVENA. EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 737520 EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 737520 EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 737520 EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 737520 EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 737520 EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 737520

Guest

Anonymous
Gost

XVIII

Pokajanje je priznanje pogresnog puta.Pokajanje preseca nov put.
Pokajniku se otvaraju oci za dva puta:za onaj kojim ide,i za onaj ,
kojim treba da ide.
Vise je onih,koji se kaju,no onih,koji skrecu svoje kolesnice na nov put.
Kazem vam:dve hrabrosti potrebne su pokajniku-jednom hrabroscu da
se zaplace nad starim putem,i drugom da se obraduje novom.
Sta vam vredi kajati se ,a stalno tapkati po starom putu?
Kako nazivate coveka ,koji se davi i vice za pomoc,a kad mu se pomoc
ukaze ne hvata se za konop spasenja?Tako i ja nazivam vas.



XLIV

Zale mi se starci na godine govoreci:od mnogih godina ostari srce nase.
Zaista,starci,ne ostari srce vase od mnogih godina no od mnogih zelja.
Pa,savetujem svoje u samoci:ocepi se od jucosnjeg dana,jer i on se vec ocepio od tebe.
Svi oni predmeti,za koje te je zelja vezivala,danas ne postoje:jedni su se izmenili,druga je
bolest onakazila,treci su umrli.Niti postoje predmeti tvojih sutrasnjih zelja.
Svojim bicem vreme siba svoje stado,i ovo se znoji i krvari od udaraca.
A predmeti danasnjeg dana ubacuju u tebe,vec prepunjeno senkama mrtvaca,
nove zelje,koje ce sutra i same biti senke mrtvaca.
Ne ponavljaj prosle osecaje,jer ce te ovi onoliko puta vezati za stub vremena,
koliko ih puta budes ponavljalo,srce moje.I bices rob vremenu,i ostarices i
umreces pre smrti.
"Molitve na jezeru"

draganica

draganica
STAR clan
STAR clan

prelepa tema,jako si me obradovala i puno ti hvala sto si ulepsala ovaj forum tako divnom i vrednom temom.

EPISKOP NIKOLAJ VELIMIROVIC 920233

Guest

Anonymous
Gost

LOV NA PRAVEDNIKE

Niko se ne sme u lov na pudlice.U lov se ide na mocne koriscu ili stetom.Na retke se dize hajka.
Pored toga retki su i dobra meta.Za grom nema drazi nisaniti u gljive,dobre mete za skakavce.
Grom nisani u ono sto vidi.Pa ipak visoki borovi-vazda u smrtnoj opasnosti-ne zavide gljivama.
Vi bezite od zivota kakav jeste,bezite u duzinu,u visinu,u dubinu.Pravednici zasto se onda cudite
sto vas gone?Ne trce li psi najradije za onim koji bezi od njih.
Pravednici vi propovedate slast,kojoj se dolazi gorcinom.Cujte vi ste alarm za drustvo.
Drustvo voli da govori o pravdi,no ne voli da vidi pravdu.
Jest,drustvo voli da plesa po gvozdenom kovcegu,u kome je pravda zakljucana,no drustvo hoce da ujede sa sedamdeset i sedam zuba onoga,ko se usudi,da odskrine kovceg.
Pravednici vi ste omrznuti,ne zato sto govorite o pravdi nego zato sto ste vi pravda.A drustveni grozd voli da slusa pripovetke o pravdi no ne voli da vidi pravdu.
Vi ste probudjeni medju zaspalim.A drustveni grozd voli da sanja o pravdi,no ne mari da se probudi iz sna.Zato i ujeda onoga,ko ga budi.Gle svi budjeni su srditi.Uspavljivanje je lako i neosetno.Ali budjenje...
Vaši ciljevi su daleki,predaleki.Oko ih ne moze videti,ni uho cuti,ni zub ugristi.Zato vas i gone oni,
ciji su svi ciljevi u domasaju zuba.Kao sto grom dolazi da raszisti kužnu atmosferu,tako i pravednici dolaze,da rasciste nagomilanu kuznost drustvenog grozda.
Zaista,strasljiva je usikana gomila od groma i grmljavine.Zato je podigla gromobrane,da hvata gromove,i sahranjuje ih u odredjeni grob.I za vas pravednici podizu se gromobrani,onoga trenutka kada vasa grmljavina zapara vazduh.I vas hvataju u gvozdje i sprovode u grobnice pokraj puta.
Vase su komšije kao lopov u zoru,sto proklinje vode,da se dignu i ugase sunce,dok on vrsi kradju.
Vasi ciljevi su daleki,predaleki,a komsije vase se slepacki postapaju i pipaju.Vas prostor je beskrajan,a slepcu je kraj prostora na vrhu njegovog stapa.
Blago vama pravednici,ako vas gone.Kroz gonjenje ce vam vas cilj postati jedino sunce,koje ce vam svetleti.Sva druga sunca ce vam potamneti.
Neka vas gone susedi vasi spolja,a zedj vasa iznutra.Tako ce te biti kao zedan lav koji je ugledao vodu u daljini i juri k njoj bezobzirno
.



odlomak iz knjige Reči o Svecoveku-Sv.vladika Nikolaj

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 2]

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu

 
  •  

Free forum | ©phpBB | Besplatan Forum međusobnog pomaganja | Signalizirajte zloupotrebu | Latest discussions